Author Topic: Yorktown -- Crew Lists  (Read 48890 times)

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #240 on: June 05, 2017, 02:50:17 pm »
During transcribing from 01-07-1907 to 31-07-1907 the following persons have been mentioned:

Rank: Commander
R.T. Mulligan

Rank: Lieutenant-Commander
G.R. Slocum

Rank: Midshipman
R.L. Irvine

Rank: Boatswain's Mate, second class
R.A. Hornaday (used to be rated quartermaster third class until 31-07-1907)

Rank: Coxswain
A.E. Redding (used to be rated seaman until 01-07-1907)
J. Yates (used to be rated seaman until 01-07-1907)

Rank: Gunner's Mate, first class
O. Dwyer

Rank: Gunner's Mate, second class
J.E. Alexander (used to be rated gunner's mate third class until 29-07-1907)
G.B. Evans

Rank: Seaman
Lem. Brown (used to be rated ordinary seaman until 03-07-1907)
P. Brownlee (used to be rated ordinary seaman until 03-07-1907)
W.W. De Wolf
L. Goldborough (used to be rated ordinary seaman until 03-07-1907)
R.G. Kenney (used to be rated ordinary seaman until 03-07-1907)
P.M. Little
R. McFadden (used to be rated ordinary seaman until 08-07-1907)
E.A. Pollard (used to be rated ordinary seaman until 03-07-1907)

Rank: Ordinary Seaman
R.E. Allemang
G.B. Gibson
I. Kirkman
C.H. O'Hara
G.W. Scott
J.C. Stewart

Rank: Electrician, third class
F.T. Matthews (used to be rated seaman until 01-07-1907)

Rank: Painter, first class
E.W. Owen (term of enlistment expired 01-07-1907)

Rank: Oiler
M.G. Fisher (used to be rated fireman first class until 30-07-1907)
J. Todd (used to be rated fireman first class until 30-07-1907)
B. Toenneman (used to be rated fireman first class until 30-07-1907)

Rank: Firemen, first class
A.P. Lyness (term of enlistment expired 01-07-1907)
J. Todd

Rank: Firemen, second class
L.H. Christie
F.M. Davis (used to be rated coal passer until 29-07-1907)
H.E. Johnson (detached and ordered to New York City for duty on board U.S.S. Hancock 28-07-1907)
L.J. Stehsel (used to be rated coal passer until 30-07-1907)
E. Wilson (used to be rated coal passer until 30-07-1907)

Rank: Coal Passer
G.S. Austin
T.E. Emmertson (used to be rated shipwright until 30-07-1907)
E.M. Ryland (used to be rated yeoman third class until 18-07-1907)

Rank: Yeoman, second class
J.S. Clarke (used to be rated yeoman third class until 03-07-1907)

Rank: Yeoman, third class
W. Cook

Rank: Ship's Cook, fourth class
J.F. Eckardt (used to be rated ordinary seaman until 29-07-1907)

Rank: Mess Attendant, first class
G. Watanaba (used to be rated mess attendant second class until 29-07-1907)

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #241 on: June 19, 2017, 03:12:55 pm »
During transcribing from 01-08-1907 to 31-08-1907 the following persons have been mentioned:

Rank: Commander
J.H. Glennon (took over command 05-08-1907)
R.T. Mulligan (detached and ordered to report to Chief of Bureau of Navigation in Washington for duty in that Department 05-08-1907)

Rank: Lieutenant
John S. Doddridge

Rank: Ensign
J.S. Woods

Rank: Midshipman
E. Durr
R.L. Irvine
F.D. Pryor

Rank: Assistant Paymaster
M.H. Philbrick

Rank: Master-at-Arms, first class
J.H. Marshall

Rank: Seaman
C.F. Carroll
C.L. Hoyle (term of enlistment expired 28-08-1907)
E.A. Pollard (term of enlistment expired 05-08-1907)
C. Ramsey
E.V. Trucks (term of enlistment expired 25-08-1907)

Rank: Ordinary Seaman
R.E. Allemang
C.C. Asimus
A.L. Clark
G.R. Darby
W.F. Fulkerson
S. Hoak
I. Kirkman
C.H. O'Hara
H.T. Rainey
F.R. Sicklesteel
J.C. Stewart
D.W. Townsend

Rank: Plumber and Fitter
E.C. Paine (transferred to U.S. Naval Hospital at Mare Island, California, via U.S.N.C. Saturn 16-08-1907)

Rank: Machinist's Mate, first class
G.R. Klinger (discharged, left Salvador via S.S. Barracouta, 28-08-1907)
F. Rennisson (used to be rated machinist's mate second class until 26-08-1907)

Rank: Blacksmith
M.H. Harcke (term of enlistment expired 04-07-1907)

Rank: Oiler
M.G. Fisher (term of enlistment expired and did not care to enlist 14-07-1907)

Rank: Firemen, first class
J. Bosquet (used to be rated fireman second class until 26-08-1907)
G.M. Collins (used to be rated fireman second class until 26-08-1907)
B.E. Crandall (used to be rated fireman second class until 27-08-1907)
L.C. Wylie (used to be rated fireman second class until 26-08-1907)

Rank: Firemen, second class
P.F. Strum (used to be rated coal passer until 26-08-1907)
E.E. Williford (used to be rated coal passer until 26-08-1907)

Rank: Coal Passer
P.B. Metz
E.M. Ryland
C.G. Sullivan

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #242 on: July 03, 2017, 12:59:36 pm »
During transcribing from 01-09-1907 to 30-09-1907 the following persons have been mentioned:

Rank: Commander
J.H. Glennon

Rank: Midshipman
E. Durr
R.L. Irvine

Rank: Coxswain
E. Frescoln (transferred to U.S.S. Hancock, via S.S. City of Sydney, 06-09-1907)

Rank: Gunner's Mate, second class
G.B. Evans

Rank: Gunner's Mate, third class
E.R. Lloyd (used to be rated seaman until 10-09-1907)

Rank: Quartermaster, first class
Earl O. Coffey (used to be rated quartermaster second class until 19-09-1907)

Rank: Seaman
R.G. Kenney
C. Ramsey (term of enlistment expired 11-09-1907)
M. Vogel (used to be rated ordinary seaman until 10-09-1907)

Rank: Ordinary Seaman
R.E. Allemang
C.J. Casserie
A.A. Erickson
S. Hoak
G.W. Scott

Rank: Electrician, second class
C.E. Keller (used to be rated electrician third class until 10-09-1907)

Rank: Coppersmith
H. Adams (discharged, term of enlistment expired, waived his right for transport from Acajutla, Salavador to the U.S. and consular aid, 07-09-1907)

Rank: Firemen, first class
H.C. Martin

Rank: Coal Passer
C.G. Sullivan

Rank: Cabin Steward
I. Singe (term of enlistment expired 30-09-1907)

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #243 on: July 20, 2017, 08:51:44 am »
During transcribing from 01-10-1907 to 31-10-1907 the following persons have been mentioned:

Rank: Commander
J.H. Glennon

Rank: Lieutenant-Commander
G.R. Slocum

Rank: Lieutenant
J.S. Doddridge (detached and ordered home 08-10-1907)

Rank: Ensign
T.C. Johnson
J.S. Woods

Rank: Midshipman
E. Durr
R.L. Irvine
F.D. Pryor

Rank: Assistant Paymaster
M.H. Philbrick

Rank: Chief Master-at-Arms
E. Gancan (received from U.S.R.S. Independence 31-10-1907)
Paul Vaudoit (transferred to naval hospital Mare Island 11-10-1907)

Rank: Master-at-Arms, third class
E. Hering (used to be rated seaman until 29-10-1907)

Rank: Boatswain's Mate, first class
A.J. Hunter (honorably discharged, term of enlistment expired, 08-10-1907)

Rank: Boatswain's Mate, second class
R.A. Hornaday
S.H. Nicholson (used to be rated coxswain until 26-10-1907)

Rank: Coxswain
F. Brown

Rank: Gunner's Mate, first class
E.L. Jacobus (received from U.S.R.S. Independence 31-10-1907)

Rank: Chief Quartermaster
A.H. Singleton (reported on board 14-10-1907)

Rank: Quartermaster, first class
E.O. Coffey

Rank: Quartermaster, third class
R.M. Hoag

Rank: Seaman
C.F. Carrol (also spelled as Carroll)
W.O. Cox
C.L. Hoyle (honorably discharged, term of enlistment expired, 08-10-1907)
H.J. Knoblock
P.T. Knudson (used to be rated ordinary seaman until 15-10-1907)
R. McFadden (also spelled as P. McFadden)
W.J. Morris
W. Morrow
F.W. Nettleship (used to be rated ordinary seaman until 15-10-1907)
C. Nicholson
V.C. Pangburn (declared deserter 19-10-1907, returned on board 27-10-1907)
E.A. Pollard (honorably discharged, term of enlistment expired, 08-10-1907)
B. Putche (transferred to naval hospital Mare Island 11-10-1907)
C. Ramsey (honorably discharged, term of enlistment expired, 08-10-1907)
E.V. Trucks (discharged, term of enlistment expired, 08-10-1907)
M. Vogel (also spelled as Vogal)
W.W. De Wolf

Rank: Ordinary Seaman
R.E. Allemang
J.B. Anderson (received from U.S.R.S. Independence 31-10-1907)
E.J. Barborka
J. Cain (received from U.S.R.S. Independence 31-10-1907)
J.S.W. Carr (declared deserter 23-10-1907)
A.L. Clark
B.F. Diehl
S. Hoak
R.G. Kenney (transferred to naval hospital Mare Island 11-10-1907)
J. Nesper
C.H. O'Hara (transferred to U.S.R.S. Independence 11-10-1907)
G.N. Ragan
H.T. Rainey (transferred to U.S.R.S. Independence 28-10-1907)
G.W. Scott (also spelled as J.W. Scott, declared deserter 27-10-1907)
D.W. Townsend

Rank: Chief Electrician
J. Griffin (used to be rated electrician first class until 04-10-1907)

Rank: Electrician, second class
C.E. Keller (honorably discharged, term of enlistment expired, 23-10-1907)

Rank: Shipwright
J.W. Houston (received from U.S.R.S. Independence 18-10-1907)

Rank: Sailmaker's Mate
P.A. Petterson (also spelled Pettersson)

Rank: Painter, second class
E.W. Owen (honorably discharged, term of enlistment expired, 08-10-1907)

Rank: Chief Machinist's Mate
G.R. Chamberlain (transferred to naval hospital Mare Island 11-10-1907)
D.P. Crider
A.Y. Long (used to be rated machinist's mate first class until 14-10-1907, transferred to naval hospital Mare Island 17-10-1907)
J.H. Marshall (used to be rated machinist's mate first class until 14-10-1907)
C.R. Scanlan (honorably discharged, term of enlistment expired, 08-10-1907)

Rank: Machinist's Mate, second class
F. Rennisson (also spelled as Rennison, and as rated machinist's mate first class)

Rank: Chief Water Tender
J. Doyle (transferred to U.S.R.S. Independence for discharge 21-10-1907)

Rank: Boiler Maker
M.G. Duffy (also spelled as M.J. Duffy, received from U.S.R.S. Independence 18-10-1907)
G.M. Mitchell (honorably discharged, term of enlistment expired, 11-10-1907)

Rank: Blacksmith
A.H. Hunt (received from U.S.R.S. Independence 18-10-1907)
M.H. Harcke (honorably discharged, term of enlistment expired, 08-10-1907)

Rank: Oiler
M.G. Fisher (honorably discharged, term of enlistment expired, 08-10-1907)
W.E. Hildebrand (also spelled as Hilderbrand)
F.A. Hopkins
D.E. Martin
B. Toenneman

Rank: Firemen, first class
C.A. Coleman
G.M. Collins
A.P. Lyness (honorably discharged, term of enlistment expired, 08-10-1907)
H.C. Martin
F. Rericha

Rank: Firemen, second class
F.M. Davis
L.J. Stehsel
P.F. Strum
E. Wilson (also mentioned as rated coal passer)

Rank: Coal Passer
E. Begue (received from U.S.R.S. Independence 18-10-1907)
P. Bulmer (received from U.S.R.S. Independence 18-10-1907)
D.J. Grant (declared deserter 19-10-1907)
Earl Hunter (received from U.S.R.S. Independence 18-10-1907)
P. Ruddy (transferred to U.S.R.S. Independence 28-10-1907)
E.M. Ryland
G.W. Taylor (received from U.S.R.S. Independence 18-10-1907)
R.E. Taylor (received from U.S.R.S. Independence 18-10-1907)

Rank: Chief Yeoman
C.O. Davies (honorably discharged 19-10-1907)

Rank: Yeoman, first class
O.A. Odjard

Rank: Yeoman, second class
J.S. Clarke (also spelled as J.S. Clark and J.C. Clarke)

Rank: Yeoman, third class
C.J. Casserie (used to be rated seaman until 28-10-1907)
G.P. Poe (used to be rated ordinary seaman until 04-10-1907)

Rank: Bugler
C.A. Mitchell

Rank: Commissary Steward
M. McCray

Rank: Baker, second class
J.G. Fitzgerald

Rank: Mess Attendant, first class
Y. Doi

Rank: Mess Attendant, second class
K. Okomoto

Rank: Mess Attendant
G. Watanaba

Rank: Wardroom Cook
T. Oka (received from U.S.R.S. Independence 31-10-1907)

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #244 on: July 31, 2017, 02:56:52 pm »
During transcribing from 01-11-1907 to 30-11-1907 the following persons have been mentioned:

Rank: Commander
J.H. Glennon

Rank: Lieutenant-Commander
E.R. Pollock (reported for duty as executive and navigation officer 07-11-1907)
G.R. Slocum (detached and ordered to duty at Naval Station, Puget Sound 08-11-1907)

Rank: Ensign
S.C. Hooper (reported for duty 24-11-1907)
T.C. Johnson
J.S. Woods

Rank: Midshipman
E. Durr
R.L. Irvine (received commission as ensign 23-11-1907)
F.D. Pryor (detached 24-11-1907)

Rank: Assistant Paymaster
Philbrick

Rank: P.A. Surgeon
C.N. Fiske (detached and ordered to naval hospital Mare Island 22-11-1907)

Rank: Assistant Surgeon
Longabough (reported for duty 22-11-1907)

Rank: Master-at-Arms, first class
C. Konig (used to be rated master-at-arms third class until 25-11-1907)

Rank: Master-at-Arms, third class
E. Hering (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)

Rank: Boatswain's Mate, first class
R.W. Hanson (received from U.S.R.S. Independence 11-11-1907)

Rank: Boatswain's Mate, second class
R. Hornaday
A. McGregor (received from U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
S.H. Nicholson (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)

Rank: Coxswain
F. Brown
W. De Wolf (used to be rated seaman until 30-11-1907)
R.H. Duling
W. Grace
A.E. Redding (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
C.L. Woodard (used to be rated seaman until 30-11-1907)

Rank: Chief Gunner's Mate
E.J. Gavin (reported on board 04-11-1907)

Rank: Gunner's Mate, third class
F. Jordan
E.R. Lloyd
R.C.A. Opperman (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
E.C. Rankin (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)

Rank: Quartermaster, first class
E.O. Coffey (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)

Rank: Quartermaster, third class
M.B. Boscovich
R.M. Hoag

Rank: Seaman
P. Brownlee (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
W.O. Cox (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
L. Goldborough
J.V. Le Brell (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
R. McFadden (declared deserter 21-11-1907)
W.J. Morris (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
C. Nicholson (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
E.D. Pearce (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
M.M. Stewart (received from U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
G.C. Taylor (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
M. Vogel (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)

Rank: Ordinary Seaman
E.J. Barborka
F.R. Barron (received from U.S.R.S. Independence 22-11-1907)
J.J. Cain
A.L. Clark (declared deserter 20-11-1907)
H.S. Corbett (also spelled as H.R. Corbett)
G.R. Darby (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
J.V. Fite (received from U.S.S. "Pensacola" 29-11-1907)
W.F. Fulkerson
G.B. Gibson
C.D. Higgins (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
I. Kirkman (transferred to naval hospital 21-11-1907)
F.R. Kelrin (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
C. Leffler (received from U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
A. Lofgren (transferred to naval hospital 05-11-1907)
W.A. Lucas (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
F.A. McArthur (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
R.O. Meader (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
S.C. Minton (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
R.W. Oversby (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
E.D.A. Parker (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
R.C. Parsons (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
J.S. Pitman (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
G.N. Ragan
L.A. Robins (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
J. Robinson (received from U.S.R.S. Independence 11-11-1907)
J.O Sims (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
E. Straub (received from U.S.R.S. Independence 22-11-1907)
J.H. Wilson (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
W.E. Whitman (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)

Rank: Chief Electrician
J. Griffin (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)

Rank: Electrician, first class
C.H. Hope

Rank: Electrician, second class
D. Riepe (received from U.S.R.S. Independence 21-11-1907)

Rank: Electrician, third class
S.G. Gard (received from U.S.R.S. Independence 21-11-1907)

Rank: Chief Carpenter's Mate
C.E. McNanny

Rank: Carpenter's Mate, second class
J.E. Alexander

Rank: Carpenter's Mate, third class
J.W. Houston (used to be rated shipwright until 25-11-1907)

Rank: Shipwright
C.A. Mitchell (used to be rated bugler until 25-11-1907)

Rank: Shipfitter, first class
M.S. Davis

Rank: Plumber and Fitter
D.S. Pringle (received from U.S.R.S. Independence 11-11-1907)

Rank: Painter
L. Brown

Rank: Chief Machinist's Mate
D.P. Crider

Rank: Machinist's Mate, first class
H.J. Brennan (used to be rated oiler until 25-11-1907)

Rank: Machinist's Mate, second class
W.E. Hildebrand (used to be rated oiler until 25-11-1907)
F.A. Hopkins (used to be rated oiler until 25-11-1907)
D.E. Martin (also spelled as D.C. Martin, used to be rated oiler until 25-11-1907)
C.W. Taylor (declared deserter 27-11-1907)
R.E. Taylor (declared deserter 27-11-1907)

Rank: Water Tender
J.C. Murphy (also spelled as J.P. Murphy)
J.R. Stevenson
J.W. Stephenson (perhaps same man as above)
B. Toenneman (used to be rated oiler until 25-11-1907)

Rank: Boiler Maker
M.J. Duffy

Rank: Coppersmith
N.M. Cullander (received from U.S.R.S. Independence 30-11-1907)

Rank: Oiler
J. Bosquet (used to be rated fireman first class until 25-11-1907)
C.A. Coleman (used to be rated fireman first class until 25-11-1907, honorably discharged, term of enlistment expired 30-11-1907)
J.D. Powell (also spelled as Powel, used to be rated fireman first class until 25-11-1907)
F. Rericha (used to be rated fireman first class until 25-11-1907)
M.B. Swinburne
J. Todd (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
L.C. Wylie (used to be rated fireman first class until 25-11-1907)

Rank: Firemen, first class
O.R. Clark (used to be rated fireman second class until 25-11-1907)
G.M. Collins
F.M. Davis (also mentioned as ranked fireman second class)
R.O. Murdock (used to be rated fireman second class until 25-11-1907)
P.F. Strum (used to be rated fireman second class until 25-11-1907)
E.E. Williford (used to be rated fireman second class until 25-11-1907)
E. Wilson (used to be rated fireman second class until 25-11-1907)

Rank: Firemen, second class
G.S. Austin (used to be rated coal passer until 25-11-1907)
F.A. Davis (used to be rated coal passer until 25-11-1907)
R.F. Mathews (received from U.S.R.S. Independence 11-11-1907)
J.D. Morris (used to be rated coal passer until 25-11-1907)
P.B. Metz (used to be rated coal passer until 25-11-1907)
C.G. Sullivan

Rank: Coal Passer
C.J. Augustenborg (received from U.S.R.S. Independence 22-11-1907)
R.W. Carr (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
C.H. Cline (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
E. Ellingson (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
C. Grausman (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
A.A.F. Harris (received from U.S.R.S. Independence 07-11-1907)
C.O. Johnson (received from U.S.R.S. Independence 30-11-1907)
C.E. Moore (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
J.W. Howard (received from U.S.R.S. Independence 22-11-1907)
A.J. Messenger (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
B. Richardson (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
E.M. Ryland (declared deserter 27-11-1907)
D. Standfeder (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)
E.C. Taylor (received from U.S.R.S. "Pensacola" 29-11-1907)

Rank: Chief Yeoman
L.E. Bostwick

Rank: Yeoman, second class
G.A. Dockstader

Rank: Yeoman, third class
G.P. Poe

Rank: Hospital Steward
H.R. Hayes (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)

Rank: Hospital Apprentices, first class
G.A. Davis (transferred to U.S.R.S. Independence 30-11-1907)

Rank: Bugler
A.D. Blake (received from U.S.R.S. Independence 22-11-1907)

Rank: Cabin Steward
An Tie

Rank: Mess Attendant, first class
G. Watanaba (honorably discharged, term of enlistment expired, 07-11-1907)

Rank: Mess Attendant, second class
H. Tanyama (also spelled as T. Tanyama)

Rank: Mess Attendant, third class
L. Brown (received from U.S.R.S. Independence 23-11-1907)
W.E. Davis (received from U.S.R.S. Independence 23-11-1907)
W. Gunter (also spelled as Gunther, received from U.S.R.S. Independence 11-11-1907, declared deserter 24-11-1907)
F.A. Hernandez (received from U.S.R.S. Independence 22-11-1907)
M. Medina (received from U.S.R.S. Independence 22-11-1907)

Rank: Wardroom Cook
G. Nagai (honorably discharged, term of enlistment expired, 07-11-1907)

Rank: Unknown
K. Sugu (honorably discharged, term of enlistment expired, 01-11-1907)

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #245 on: August 11, 2017, 09:09:05 am »
During transcribing from 01-12-1907 to 31-12-1907 the following persons have been mentioned:

Rank: Commander
J.H. Glennon

Rank: Lieutenant-Commander
E.R. Pollock

Rank: Boatswain's Mate, first class
R.J. Harison

Rank: Coxswain
F. Brown (transferred to naval hospital Mare Island 10-12-1907)
P.T. Knudson (used to be rated seaman until 03-12-1907)
C.S. Woodard

Rank: Gunner's Mate, first class
E.L. Jacobus

Rank: Quartermaster, first class
C.H. Handyside (received from U.S.R.S. Independence 04-12-1907)

Rank: Quartermaster, second class
R.R. Bergman (used to be rated quartermaster third class until 27-12-1907)
R.McN. Hoag (used to be rated quartermaster third class until 30-12-1907)

Rank: Seaman
J.B. Anderson (used to be rated ordinary seaman until 13-12-1907)
C.J. Casserie (used to be rated yeoman third class until 31-12-1907)
P. Ehret (received from U.S.R.S. Independence 09-12-1907, used to be rated ordinary seaman until 16-12-1907)
W.F. Fulkerson (used to be rated ordinary seaman until 16-12-1907)
G.B. Gibson (used to be rated ordinary seaman until 16-12-1907)
L. Goldsborough
F. Harris (received from U.S.R.S. Independence 09-12-1907)
J.J. Howe (received from U.S.R.S. Independence 09-12-1907)
H.M. Knowles (received from U.S.R.S. Independence 09-12-1907)
E.R. Lloyd (used to be rated gunner's mate third class until 31-12-1907)
U.E. Mikko (used to be rated ordinary seaman until 13-12-1907)
R.E. Montgomery (used to be rated ordinary seaman until 16-12-1907)
F.W. Nettleship (transferred to naval hospital Mare Island 09-12-1907)
J. Nesper (used to be rated ordinary seaman until 16-12-1907)
V.C. Pangburn
J.W. Remington (used to be rated ordinary seaman until 13-12-1907)
E. Straub (used to be rated ordinary seaman until 16-12-1907)
C.M. Sunding (received from U.S.R.S. Independence 09-12-1907)
D.W. Townsend (used to be rated ordinary seaman until 16-12-1907)

Rank: Ordinary Seaman
J.V. Fite (transferred to naval hospital Mare Island 22-12-1907)
J.S. Pitman
G.N. Ragan
L.A. Robbins
J.O. Simms (also spelled as J.V. Sims)
C. Whittemore (received from U.S.R.S. Independence 09-12-1907)

Rank: Chief Carpenter's Mate
A.G. Lathe (received from U.S.R.S. Independence 04-12-1907)

Rank: Carpenter's Mate, third class
J.E. Alexander (honorably discharged 01-12-1907)

Rank: Painter, third class
L. Brown

Rank: Machinist's Mate, first class
H.J. Brennan
F. Rennisson (also spelled as Rennison, and as rated machinist's mate second class)

Rank: Water Tender
J.R. Stephenson

Rank: Oiler
J. Bosquet
J.D. Powell
M.B. Swinburne (also spelled as W. Swinburne)
L.C. Wylie (discharged by purchase 13-12-1907)

Rank: Firemen, first class
G.M. Collins

Rank: Firemen, second class
F.M. Davis (discharged by purchase 13-12-1907)
F.C. Hyde (received from U.S.R.S. Independence 04-12-1907)
J.D. Morris
L.J. Stehsel (received from U.S.R.S. Independence 28-12-1907)

Rank: Coal Passer
J.A. Anderson (received from U.S.R.S. Independence 09-12-1907)
E. Hunter (transferred to naval hospital Mare Island 09-12-1907)
A.J. Messenger (transferred to naval hospital Mare Island 19-12-1907)
T. Richter Jr. (received from U.S.R.S. Independence 09-12-1907)
E.M. Ryland
J.L. Walker (received from U.S.R.S. Independence 09-12-1907)

Rank: Yeoman, second class
J.S. Clarke

Rank: Hospital Steward
J.B. Bostick (received from U.S.R.S. Independence 07-12-1907)

Rank: Hospital Apprentices, first class
O.D. Wieglow (received from U.S.R.S. Independence 07-12-1907)

Rank: Bugler
A.D. Blake

Rank: Commissary Steward
M. McCray (discharged by purchase 01-12-1907)

Rank: Ship's Cook, fourth class
J.C. Stewart (used to be rated ordinary seaman until 13-12-1907)

Rank: Mess Attendant, third class
W.E. Davis

Rank: Mess Attendant
Lane Brown

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #246 on: August 19, 2017, 03:29:18 pm »
During transcribing from 01-01-1908 to 31-01-1908 the following persons have been mentioned:

Rank: Commander
J.H. Glennon

Rank: Midshipman
E. Durr

Rank: Assistant Paymaster
E.G. Morsell (reported for duty 29-01-1908)
M.H. Philbrick (detached and order to U.S.S. West Virginia 31-01-1908)

Rank: Pay Clerk
S.B. Vaughn (reported for duty 31-01-1908)

Rank: Coxswain
F. Brown (received from U.S.R.S. Independence 03-01-1908)
R.H. Duling (received from U.S.R.S. Independence 03-01-1908)

Rank: Seaman
F.W. Nettleship (received from U.S.R.S. Independence 03-01-1908)

Rank: Chief Electrician
A.G. Dathe (transferred to naval hospital Mare Island, via U.S.N.A. Justin, 29-01-1908)

Rank: Machinist's Mate, second class
F. Rericha (used to be rated oiler until 02-01-1908)

Rank: Oiler
H.J. Brennan (used to be rated machinist's mate first class until 02-01-1908)

Rank: Firemen, first class
P.F. Strum

Rank: Coal Passer
J.W. Howard
E. Hunter (received from U.S.R.S. Independence 03-01-1908)
C.O. Johnson (transferred to U.S.R.S. Independence 06-01-1908)
E.M. Ryland (transferred to naval hospital Mare Island 15-01-1908)
E.C. Taylor (transferred to naval hospital Mare Island 01-01-1908)

Rank: Yeoman, second class
W. Cook (used to be rated yeoman third class until 02-01-1908)

Rank: Yeoman, third class
R.C. Parsons (used to be rated ordinary seaman until 02-01-1908)

Rank: Mess Attendant, second class
T. Tanyawa

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #247 on: August 19, 2017, 03:30:10 pm »
From the log-book starting 01-01-1917.

List of Officers:
http://oldweather.s3.amazonaws.com/ow3/final/USS%20Yorktown/vol02of04/vol02of04_003_1.jpg

Complement of Petty Officers, Seamen, Ordinary Seamen, Landsmen, Boys, and Marines:
http://oldweather.s3.amazonaws.com/ow3/final/USS%20Yorktown/vol02of04/vol02of04_004_1.jpg

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #248 on: August 27, 2017, 03:20:36 pm »
During transcribing from 01-01-1917 to 31-01-1917 the following persons have been mentioned:

Rank: Lieutenant-Commander
Harlan P. Perrill

Rank: Lieutenant
Grafton A. Beall jr.

Rank: Lieutenant Junior Grade
Raymond E. Kerr

Rank: Ensign
Richard W. Bates
Eugene G. Herzinger
Lloyd J. Wiltse

Rank: Assistant Paymaster
Raymond M. Bright

Rank: Chief Pay Clerk
Harry L. Battle

Rank: Assistant Surgeon
Clarence W. Ross

Rank: Chief Gunner's Mate
M.M. Stewart

Rank: Chief Quartermaster
D. Greenwell

Rank: Seaman
A.C. Jordan

Rank: Electrician, second class
M.S. Fitzwilliam
R.E. Morris (used to be rated electrician third class until 31-01-1917)

Rank: Chief Machinist's Mate
H.F. Gray

Rank: Chief Water Tender
A.N. Magner

Rank: Blacksmith
J.E. Lawler

Rank: Firemen, first class
B. Oson (term of enlistment expired 27-01-1917, honorably discharged 28-01-1917)
J.E. Pugh

Rank: Firemen, second class
J.S. Burch
B.W. Edgley (used to be rated fireman third class until 31-01-1917)
A. Hasenmaier
A.P. Henry
E. Nolan (used to be rated fireman third class until 31-01-1917)

Rank: Firemen, third class
B.L. Bedwell

Rank: Yeoman, first class
C. Morrison

Rank: Chief Pharmacy Mate
G.O. Wildasin

Rank: Ship's Cook, second class
J.H. Johnston

Rank: Ship's Cook, third class
F.J. Mackey (used to be rated ship's cook fourth class until 27-01-1917)

Rank: Private
J. Castellano
O.H. Cross (received from U.S.S. Denver 12-01-1917)
A.F. Klimpel
G.A. Liesch (transferred to U.S.S. Denver 12-01-1917)
A. Mergener
S.T Olsen

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #249 on: August 28, 2017, 02:59:07 pm »
From the log-book starting 01-02-1917.

List of Officers:
http://oldweather.s3.amazonaws.com/ow3/final/USS%20Yorktown/vol02of04/vol02of04_040_1.jpg

Complement of Petty Officers, Seamen, Ordinary Seamen, Landsmen, Boys, and Marines:
http://oldweather.s3.amazonaws.com/ow3/final/USS%20Yorktown/vol02of04/vol02of04_041_1.jpg

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #250 on: September 03, 2017, 02:51:57 pm »
During transcribing from 01-02-1917 to 28-02-1917 the following persons have been mentioned:

Rank: Lieutenant-Commander
Harlan P. Perrill

Rank: Lieutenant
Grafton A. Beall jr.

Rank: Lieutenant Junior Grade
Raymond E. Kerr

Rank: Ensign
Richard W. Bates
Eugene G. Herzinger
Lloyd J. Wiltse

Rank: Assistant Paymaster
Raymond M. Bright

Rank: Chief Pay Clerk
Harry L. Battle

Rank: Assistant Surgeon
Clarence W. Ross

Rank: Chief Gunner's Mate
J.M. Griswold

Rank: Gunner's Mate, first class
G. Albrecht

Rank: Quartermaster, first class
J. Orr (honorably discharged, term of enlistment expired, 02-02-1917)

Rank: Seaman
E. Estrella (honorably discharged, term of enlistment expired, and given Honorable Discharge Button no. 4470, 10-02-1917)
W.B. Nottingham

Rank: Seaman, second class
G.D. Chatham
F.J. Nichols (received from receiving ship at San Francisco, via U.S.S. Glacier, 17-02-1917)
G. Walter

Rank: Shipfitter, second class
W.F. Hillix (used to be rated shipwright until 12-02-1917)

Rank: Painter, third class
A.C. Jordan (used to be rated seaman until 12-02-1917)

Rank: Chief Machinist's Mate
H.F. Gray

Rank: Machinist's Mate, first class
Roy Washburn (honorably discharged, term of enlistment expired, 23-02-1917)

Rank: Chief Water Tender
A.N. Magner

Rank: Oiler
C.A. Brown (Honorably discharged and given Honorable Discharge Button no. 4473 24-2-1917)
A.W. Lindgren (term of enlistment expired 20-02-1917, honorably discharged and given Honorable Discharge Button no. 4471 22-2-1917)

Rank: Firemen, first class
J.S. Burch (also mentioned as ranked fireman second class, declared deserter 20-02-1917)

Rank: Firemen, second class
H.E. Strehle

Rank: Firemen, third class
J.S. Bowen (received from receiving ship at San Francisco, via U.S.S. Glacier, 17-02-1917)
J.G. Brumsickle (received from receiving ship at San Francisco, via U.S.S. Glacier, 17-02-1917)
A. Burnett
C.R. Copple (received from receiving ship at San Francisco, via U.S.S. Glacier, 17-02-1917)
J.S. Fields (received from receiving ship at San Francisco, via U.S.S. Glacier, 17-02-1917)
D.S. Redwine (received from receiving ship at San Francisco, via U.S.S. Glacier, 17-02-1917)
A.E. Smith (received from receiving ship at San Francisco, via U.S.S. Glacier, 17-02-1917)
N.F. Waters (received from receiving ship at San Francisco, via U.S.S. Glacier, 17-02-1917)

Rank: Chief Yeoman
C.C. Hanan (reported for duty, and transferred immediately to U.S.S. San Diego, 05-02-1917)
C. Herrick (received from U.S.S. Pittsburgh 17-02-1917)
J.T. Weir

Rank: Yeoman, first class
H.S. Merritt (transferred to U.S.S. Pittsburgh 18-02-1917)

Rank: Yeoman, second class
F.A. Coker
W.S. Hawes
F.L. Seidl

Rank: Chief Pharmacy Mate
G.O. Wildasin

Rank: Pharmacy Mate, third class
F.H. Graham

Rank: Ship's Cook, second class
J.H. Johnston (declared deserter 07-02-1917)

Rank: Cabin Cook
A. Grepo (extended enlistment for one year 03-02-1917)

Rank: Warrant Officers' Cook
C. Estrella (extended enlistment for four years 01-02-1917)

Rank: First Sergeant
E. McEvoy (received from marine barracks Mare Island 24-02-1917)

Rank: Sergeant
L. Pflaum

Rank: Corporal
O. Harris (transferred to marine barracks San Diego 07-02-1917)
A. Winer (disrated to private and transferred to marine barracks San Diego 23-02-1917)

Rank: Trumpeter
W.C. Godwin

Rank: Private
G. Brown
R.J. Brown (received from marine barracks San Diego 06-02-1917)
A.F. Klimpel
R. Thebaud (received from marine barracks San Diego 06-02-1917)

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #251 on: September 04, 2017, 02:51:24 pm »
From the log-book starting 01-03-1917.

List of Officers:
http://oldweather.s3.amazonaws.com/ow3/final/USS%20Yorktown/vol02of04/vol02of04_073_1.jpg

Complement of Petty Officers, Seamen, Ordinary Seamen, Landsmen, Boys, and Marines:
http://oldweather.s3.amazonaws.com/ow3/final/USS%20Yorktown/vol02of04/vol02of04_074_1.jpg

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #252 on: September 11, 2017, 03:11:20 pm »
During transcribing from 01-03-1917 to 31-03-1917 the following persons have been mentioned:

Rank: Lieutenant-Commander
Z.E. Briggs (boarded 03-03-1917)
Harlan P. Perrill

Rank: Lieutenant
Grafton A. Beall jr.

Rank: Lieutenant Junior Grade
Raymond E. Kerr

Rank: Ensign
Richard W. Bates (sent to naval hospital Mare Island for temporary treatment of Malaria 22-03-1917)
Eugene G. Herzinger (detached to U.S.S. Chattanooga 12-03-1917)
Lloyd J. Wiltse

Rank: Assistant Paymaster
Raymond M. Bright

Rank: Chief Pay Clerk
Harry L. Battle

Rank: Assistant Surgeon
Clarence W. Ross

Rank: Gunner
C.O. Bain (received for transportation 03-03-1917, disembarked at Mare Island, California, 07-03-1917)

Rank: Machinist
F.E. Shepard (also spelled as F.V. Shepard, received for transportation 03-03-1917, disembarked at Mare Island, California, 07-03-1917)

Rank: Boatswain's Mate, first class
M. Bower
C.F. Kendryx (used to be rated sail maker's mate until 06-03-1917)

Rank: Boatswain's Mate, second class
C.E. Hart

Rank: Coxswain
G.J. Beach (used to be rated seaman until 06-03-1917)
W.C. Early (used to be rated seaman until 06-03-1917)
O.A. Hennessee
C.C. Smith
T.L. Teeling

Rank: Gunner's Mate, first class
G. Albrecht
George Lauri (term of enlistment expired, transferred to Class 1-C of U.S. Naval Reserve Force, district San Francisco, 13-03-1917)

Rank: Gunner's Mate, second class
H.B. Evans (transferred to receiving ship at San Francisco 06-03-1917)

Rank: Gunner's Mate, third class
F.A. Koelling (used to be rated seaman until 06-03-1917)
L.C. Thomason (used to be rated seaman until 06-03-1917)

Rank: Chief Quartermaster
D. Greenwell

Rank: Quartermaster, third class
H.W. Bowman (used to be rated seaman until 06-03-1917)
H.T. Faser (used to be rated seaman until 06-03-1917)

Rank: Seaman
W.H. Beard (used to be rated seaman second class until 06-03-1917)
H.R. Bickmore
A.E. Crites (received from receiving ship at San Francisco 30-03-1917)
M. Dannenhirsch
T.S. Hare (received from U.S.S. Oregon 03-03-1917, transferred to navy yard Mare Island 06-03-1917)
J. Hirsch
J. Jonsson (received from receiving ship at San Francisco 30-03-1917)
J.T. Lightner
B.F. Miller (received from U.S.S. Buffalo 03-03-1917, transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)
W.B. Nottingham (transferred to naval hospital Mare Island 15-03-1917)
F.T. Ohmsteded (used to be rated seaman second class until 06-03-1917)
R.H. Reichhold (used to be rated seaman second class until 06-03-1917)
C.J. Roberts (received from receiving ship at San Francisco 30-03-1917)
J.J. Schnoor (received from receiving ship at San Francisco 30-03-1917)
R.E. Schweickhardt
J.H. Taylor
W.C. Tolle
G. Walter (transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)
C.O. Wheeler

Rank: Seaman, second class
R. Blackmon
W.H. Cannon (declared deserter 17-03-1917)
W.L.E. Comyns (discharged with bad conduct 27-03-1917)
E. Conring
L.A. Davis (received from U.S.S. Pittsburgh 03-03-1917, transferred to Naval Training Station San Francisco 06-03-1917)
D.J. Dineen (received from receiving ship at San Francisco 30-03-1917)
L.R. Cunningham
E.T. Gavin (received from receiving ship at San Francisco 30-03-1917)
H.A. Gilfillan (received from U.S.S. Pittsburgh 03-03-1917, transferred to navy yard Mare Island 06-03-1917)
V.H. Hirsch
H.B. Hoven
J.M. Howard
C.E. Kaiser
L.B. Morris
G.H. Patterson
N.T. Pierce (discharged for inaptitude 20-03-1917)
J.J. Pospich
E.W. Ryan
J.W. Smith (received from U.S.S. Pittsburgh 03-03-1917, transferred to Naval Training Station San Francisco 06-03-1917)
L. Smith
H.A. Weber (received from U.S.S. Pittsburgh 03-03-1917, transferred to Naval Training Station San Francisco 06-03-1917)

Rank: Apprentice Seaman
William E. Bardon (enlisted 28-03-1917)
L.B. Evans (received from electrical school Mare Island 22-03-1917)
R.A. Lovegrove (enlisted 29-03-1917)

Rank: Electrician, first class
N.W. Adkins
M.S. Fitzwilliam

Rank: Electrician, second class
R.E. Morris

Rank: Electrician, third class
O.H.F. La Budde

Rank: Electrician, third class (Radio)
N. Loewen

Rank: Shipwright
B.J. Noel

Rank: Shipfitter, second class
W.F. Hillix (transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)

Rank: Plumber and Fitter
L.G. Blanchard

Rank: Painter, first class
G.L. Buis (received from U.S.S. Pittsburgh 03-03-1917, transferred to navy yard Mare Island 06-03-1917)

Rank: Painter, third class
A.C. Jordan (honorably discharged, term of enlistment expired, and given Honorable Discharge Button number 21577, 20-03-1917)

Rank: Chief Machinist's Mate
George Reid (honorably discharged, term of enlistment expired, and given Honorable Discharge Button number 4474, 13-03-1917. Re-enlisted 15-03-1917, and to report for duty on board the U.S.S. Mississippi after 30 days of leave)

Rank: Machinist's Mate, first class
F.F. Worth (honorably discharged, term of enlistment expired, 23-03-1917. Re-enlisted 24-03-1917, and to report for duty on board the receiving ship at Navy Yard, New York, after 30 days of leave)

Rank: Machinist's Mate, second class
M.M. Quinn (reduced in rate from machinist's mate first class 19-03-1917)

Rank: Water Tender
G. Wagner

Rank: Blacksmith
C. Grubaugh (received from U.S.S. Oregon 03-03-1917, transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)
Jack E. Lawler

Rank: Coppersmith
Fred B. Williams (also spelled as Wiliams)

Rank: Oiler
J.E. Baldwin (also spelled as J.M. Baldwin, received from U.S.S. Buffalo 03-03-1917, transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)

Rank: Firemen, first class
M. Cohen (transferred to U.S.S. Paul Jones 03-03-1917)
R.B. Persinger (received from receiving ship at San Francisco 09-03-1917)
J.E. Pugh (transferred to receiving ship at San Francisco 06-03-1917)
A. Raicevich (used to be rated fireman second class until 06-03-1917)
H.J. Uhl (received from U.S.S. Pittsburgh 03-03-1917, transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)

Rank: Firemen, second class
E. Nolan (also mentioned as ranked fireman third class)
J.F. Shumate (transferred to naval hospital Mare Island 29-03-1917)

Rank: Firemen, third class
R.S. Beaumier (transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)
Anthony Burnett
S.E. Challen
E.J. Davis (received from receiving ship at San Francisco 09-03-1917)
R.A. Filloon (received from receiving ship at San Francisco 09-03-1917)
J.B. Harrington (received from U.S.S. Pittsburgh 03-03-1917)
Mitchell
J. O'Connell (enlisted 29-03-1917)
N.E. Pelcher (received from receiving ship at San Francisco 09-03-1917)
W.J. Riley (received from U.S.S. Pittsburgh 03-03-1917, transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)
A.E. Smith (transferred to naval hospital Mare Island 17-03-1917)
C. Thomas (received from U.S.S. Pittsburgh 03-03-1917, transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)

Rank: Chief Yeoman
C. Herrick
J.T. Weir (honorably discharged, term of enlistment expired, and given Honorable Discharge Button number 4475, 13-03-1917. Re-enlisted 15-03-1917, and to report for duty on board the U.S.S. Idaho after 30 days of leave)

Rank: Yeoman, second class
W.S. Hawes

Rank: Hospital Apprentices, second class
L.F. Cooper (enlisted 29-03-1917)
T.S. Mangani (enlisted 29-03-1917)

Rank: Chief Pharmacy Mate
G.O. Wildasin (honorably discharged, term of enlistment expired, and given Honorable Discharge Button number 21580, 30-03-1917. Re-enlisted 31-03-1917, and to report for duty on board the receiving ship at San Francisco after 30 days of leave)

Rank: Pharmacy Mate, second class
G.H. Diamond (also mentioned as ranked pharmacy mate third class, received from U.S.S. Oregon 03-03-1917, transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)

Rank: Pharmacy Mate, third class
F.H. Graham (transferred to naval hospital Mare Island for duty 10-03-1917)
T.R. Kelley (reported for duty from naval hospital Mare Island 08-03-1917)
C.D. Peterson (reported for duty from naval hospital Mare Island 08-03-1917)
W.W. Powers (transferred to naval hospital Mare Island for duty 10-03-1917)

Rank: Bugler
H.B. Randolph (also spelled as H.V. Randolph, received from U.S.S. Oregon 03-03-1917, transferred to receiving ship at San Francisco 06-03-1917)
R.G. Vogt

Rank: Commissary Steward
R.W. Holwick (awarded G.C. Medal dated July 5 1915, 04-03-1917)

Rank: Ship's Cook, second class
L.G. Hetzer (received from receiving ship at San Francisco 30-03-1917)
F.S. Korwan (transferred to receiving ship at San Francisco, for further transfer to Asiatic Station, 31-03-1917)

Rank: Ship's Cook, third class
A.F. Heath (received from receiving ship at San Francisco 30-03-1917)
F.J. Mackey
Louis O. Waterhouse (honorably discharged, term of enlistment expired, and given Honorable Discharge Button number 21579, 28-03-1917)

Rank: Baker, second class
M. Gabe (used to be rated ship's cook fourth class until 06-03-1917)

Rank: Mess Attendant, second class
M. Santos (disrated from wardroom cook 07-03-1917)

Rank: First Sergeant
M. Micken (transferred to naval barracks Mare Island, after 5 days of leave, 07-03-1917)

Rank: Sergeant
L. Pflaum

Rank: Private
G. Brown (transferred to naval hospital Mare Island 06-03-1917)
O.H. Cross (transferred to naval barracks Mare Island 17-03-1917)
R.F. Harris (received from naval barracks Mare Island 27-03-1917)
D.N. Hillery
W.S. Jamison
A.F. Klimpel (transferred to naval barracks Mare Island 27-03-1917)

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #253 on: September 11, 2017, 03:11:55 pm »
From the log-book starting 01-04-1917.

List of Officers:
http://oldweather.s3.amazonaws.com/ow3/final/USS%20Yorktown/vol02of04/vol02of04_110_1.jpg

Complement of Petty Officers, Seamen, Ordinary Seamen, Landsmen, Boys, and Marines:
http://oldweather.s3.amazonaws.com/ow3/final/USS%20Yorktown/vol02of04/vol02of04_111_1.jpg

Maikel

  • Editor
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2442
    • View Profile
Re: Yorktown -- Crew Lists
« Reply #254 on: September 19, 2017, 03:07:13 pm »
During transcribing from 01-04-1917 to 30-04-1917 the following persons have been mentioned:

Rank: Lieutenant-Commander
Harlan P. Perrill

Rank: Lieutenant
Grafton A. Beall jr.

Rank: Lieutenant Junior Grade
Frank Hindrelet (returned from treatment naval hospital Mare Island 03-04-1917)
Raymond E. Kerr

Rank: Ensign
Richard W. Bates (sent to naval hospital Mare Island for temporary treatment of Malaria 22-03-1917)
L.R. Holm (N.N.V.) (received from U.S.S. Hopkins 30-04-1917)
Frank W. Lively (reported for duty 06-04-1917)
Felix B. Stump (reported for duty 06-04-1917)
Lloyd J. Wiltse

Rank: Assistant Paymaster
Raymond M. Bright

Rank: Chief Pay Clerk
Harry L. Battle

Rank: Assistant Surgeon
Clarence W. Ross

Rank: Boatswain's Mate, first class
M. Bower
C.F. Kendryx

Rank: Coxswain
O.A. Hennessee (transferred to naval hospital Mare Island 12-04-1917)
J. Markiewicz (received from U.S. Naval Recruiting Station San Diego 19-04-1917)
J.R. Patchin (transferred to naval hospital Mare Island 09-04-1917)
K.H. Stetson (transferred to U.S.S. Chattanooga 13-04-1917)

Rank: Quartermaster, third class
H.W. Bowman

Rank: Seaman
C.T. Davis (received from receiving ship at San Francisco 06-04-1917)
A.W. Edwards (received from receiving ship at San Francisco 06-04-1917)
Frank C. McVay (reported on board as a deserter from U.S.S. West Virginia, since 26 April 1916, 20-04-1917)
W.B. Nottingham (transferred to U.S.S. Preble 11-04-1917)
J.W. Pumphrey (received from receiving ship at San Francisco 06-04-1917)
R.H. Reichhold

Rank: Seaman, second class
D.S. Bender (received from receiving ship at San Francisco 06-04-1917)
R. Blackmon
D.W. Carelton (reported for duty 11-04-1917)
C. Eakins (received from U.S.S. Frederick 24-04-1917)
L.B. Evans
E.H. Green (received from U.S.S. Chattanooga 13-04-1917)
R. Jones (received from receiving ship at San Francisco 06-04-1917)
F.J. Nichols
G.H. Patterson
E.W. Ryan
M.M. Thompson (received from receiving ship at San Francisco 06-04-1917)

Rank: Apprentice Seaman
R.H. Jenkins (transferred to Naval Training Station San Francisco 02-04-1917)
R.A. Lovegrove (transferred to Naval Training Station San Francisco 02-04-1917)

Rank: Chief Electrician
W.O. Evans (transferred to Navy Yard, Mare Island, 11-04-1917)
L.B. Walker (received from Navy Yard, Mare Island, 11-04-1917)

Rank: Electrician, first class
N.W. Adkins (transferred to U.S.S. Pittsburgh 14-04-1917)
E.W. Dannals (received from U.S.S. Huntington 14-04-1917)

Rank: Chief Machinist's Mate
F.M. Watson (received from receiving ship at San Francisco 15-04-1917)

Rank: Machinist's Mate, first class
W.P. Baker
J.J. Hart (received from U.S.S. Iroquois 18-04-1917, and honorably discharged, term of enlistment expired, and give Honorable Discharge Button number 21584, 19-04-1917)
J. Rivers (reported on board 28-04-1917)

Rank: Machinist's Mate, second class
M.M. Quinn

Rank: Water Tender
W.N. Kelso (received from U.S.S. Nanshan for medical treatment 27-04-1917)

Rank: Oiler
R.A. Bolling (transferred to U.S.S. Pittsburgh 14-04-1917)

Rank: Firemen, first class
R.B. Persinger (transferred to U.S.S. Hopkins 29-04-1917)

Rank: Firemen, second class
A.P. Henry
E. Nolan
J.K. Reynolds
James Rigby (also mentioned as ranked fireman first class, straggler from U.S.S. Frederick brought on board 27-04-1917, transferred to U.S.S. Frederick, via U.S.S. Nanshan, 28-04-1917)
W.P. Teiling (transferred to U.S.S. Hopkins 29-04-1917)
E.L. Unmuth

Rank: Firemen, third class
C.O. Bell (received from U.S.S. Glacier 17-04-1917)
H.D. Field
C.E. O'Bear
N.F. Waters

Rank: Coal Passer
E.W. Seymour (reported on board as a deserter, since 20 May 1916, 26-04-1917)

Rank: Yeoman, second class
W.S. Hawes

Rank: Hospital Apprentices, first class
H.L. Radcliffe (received from naval hospital Pudget Sound, via U.S.S. San Diego, 20-04-1917)

Rank: Hospital Apprentices, second class
L.L. Adamson (enlisted 05-04-1917)
C. Fuqua (also spelled as Fugua, enlisted 05-04-1917)

Rank: Chief Pharmacy Mate
L.C. Sims (received from receiving ship at San Francisco 15-04-1917)

Rank: Commissary Steward
R.W. Holwick

Rank: Ship's Cook, third class
L.O. Waterhouse (re-enlisted 02-04-1917, and to report for duty on board the receiving ship at San Francisco after 30 days of leave)

Rank: Mess Attendant, second class
V. Oason
Manuel Santos (honorably discharged, and give Honorable Discharge Button number 21585, 19-04-1917)

Rank: Warrant Officers' Cook
H. Asper (reported on board 28-04-1917)

Rank: Sergeant
L. Pflaum (transferred to marine barracks Mare Island 09-04-1917)

Rank: Trumpeter
W.C. Godwin (transferred to naval hospital Mare Island 07-04-1917)
R.H. Wilkensen (received from marine barracks Mare Island 13-04-1917)
T.J. Woodward (received from marine barracks Mare Island 11-04-1917, transferred back 13-04-1917)

Rank: Private
J.E.S. Brown (received from marine barracks Mare Island 09-04-1917)
C.E. Jabolonski (received from marine barracks Mare Island 13-04-1917)
W.S. Jamison (transferred to naval hospital Mare Island 12-04-1917)
W.F. Sperling